• It's about the Skater: Accomplishment.Atmosphere.Attitude.Together.    
  • LogIn
Thank YOU & 
Congratulations!
This year we celebrated the 15th year of the Ann Arbor Skills & Showcase Competition. We must have been doing something right over the past fifteen years because this year we hosted over 155 skaters from 22 clubs/skating programs with 255 starts covering 63 events! Over 50% of the skaters competed in two or  more events. We couldn't have done it without all of your help and the participation of your skaters!


Ann Arbor Skills & Showcase Results

Badge 11 Special Olympic 
1 Grace Cregar Ann Arbor FSC 

Basic 1 Elements 
1 Gwyneth Doles Bowling Green SC
 
Basic 1 Program 
1 Gwyneth Doles Bowling Green SC 

Basic 2 Elements 
1 Jay Aiyagari Ann Arbor FSC 
2 Everleigh Hale Wyandotte FSC 
3 Kensington Masek Fort Wayne Isc Inc 
4 Jasmine Lou Ann Arbor FSC 

Basic 2 Program 
1 Sean Watanabe Livonia 
2 Olivia Yee Livonia 
3 Kensington Masek Fort Wayne Isc Inc 
4 Everleigh Hale Wyandotte FSC 

Basic 3 Elements Grp A 
1 Caroline Fox Ann Arbor FSC 
2 Luke Wilkinson Ann Arbor FSC 
3 Hayley Pool Bowling Green SC 
4 Emily Odglen Elite SA 

Basic 3 Elements Grp B 
1 Caitlin Powers Bowling Green SC 
2 Abigail Walowich Southgate Civic Center 
3 Abigail Horneffer Onyx-suburban SA 
4 Agne Tunkunas Ann Arbor FSC 
5 Isabel Ribick Ann Arbor FSC 

Basic 3 Program Grp A 
1 Luke Wilkinson Ann Arbor FSC 
2 Emily Odglen Elite SA
 3 Nathan Cotey Jackson Optimist FSC 
4 Guy Weizer Ann Arbor FSC 
5 Tenley Laporte Greater Kalamazoo SA 

Basic 3 Program Grp B 
1 Caitlin Powers Bowling Green SC
 2 Abigail Walowich Southgate Civic Center
 3 Abigail Horneffer Onyx-suburban SA 
4 Agne Tunkunas Ann Arbor FSC 
5 Lucy Lowenschuss Ann Arbor FSC 
6 Hayley Pool Bowling Green SC 

Basic 4 Elements Grp A 
1 Carina Iova Arctic Edge Ice Arena 
2 Chloe Moores Arctic FSC 
3 Angelina Mittal-Gallego Bowling Green SC
 4 Ava Myers Wyandotte FSC 
5 Janet Yang Ann Arbor FSC 

Basic 4 Elements Grp B 
1 Claire Lester Sylvania North Stars LT 
2 Cristian Dhruna Arctic Edge Ice Arena 
3 Annabelle Yan Ann Arbor FSC
 4 Evelyn Hickey Wyandotte FSC 

Basic 4 Program Grp A 
1 Elyse Lemieux Plymouth FSC 
2 Carina Iova Arctic Edge Ice Arena 
3 Chloe Moores Arctic FSC 
4 Ava Myers Wyandotte FSC 
5 Angelina Mittal-Gallego Bowling Green SC 
6 Janet Yang Ann Arbor FSC 

Basic 4 Program Grp B 
1 Oviya Jaisankar Livonia 
2 Claire Lester Sylvania North Stars LT 
3 Elena Barancin Arctic Coliseum 
4 Cristian Dhruna Arctic Edge Ice Arena 
5 Evelyn Hickey Wyandotte FSC 
6 Annabelle Yan Ann Arbor FSC

 Basic 5 Elements 1 
Hannah Kang Ann Arbor FSC 
2 Avery Hoeft Ann Arbor FSC 
3 Brooklyn Klein Wyandotte FSC 
4 Maya Dhruna Arctic Edge Ice Arena 
5 Charlie Toy Greater Kalamazoo SA 

Basic 5 Program Grp A 
1 Maya Dhruna Arctic Edge Ice Arena 
2 Brooklyn Klein Wyandotte FSC
 3 Charlie Toy Greater Kalamazoo SA 

Basic 5 Program Grp B 
1 Avery Hoeft Ann Arbor FSC
 2 Hannah Kang Ann Arbor FSC 
3 Grace Cregar Ann Arbor FSC 
4 Ella Pickett Greater Kalamazoo SA 

Basic 6 Elements Grp A 
1 Abigail Yin Novi Ice Center 
2 Emerson Kenworthy Elite SA 
3 Lyllian Warner Farmington Hills FSC
 4 Janiyah Detzler Ann Arbor FSC 
5 Jessica Lou Ann Arbor FSC 

Basic 6 Elements Grp B 
1 Beth German Ann Arbor FSC 
2 Kayla Centofanti Onyx-suburban SA
 3 Elisha Finitzer Suburban Ice Macomb
 4 Elise Meints Ann Arbor FSC 
5 Nicolas Lorts Elite SA 
6 Sophia Beath Elite SA 

Basic 6 Program Grp A 
1 Kylie Mcclain Wyandotte FSC
 2 Emerson Kenworthy Elite SA 
3 Lyllian Warner Farmington Hills FSC 
4 Abigail Yin Novi Ice Center 
5 Janiyah Detzler Ann Arbor FSC 

Basic 6 Program Grp B 
1 Beth German Ann Arbor FSC
 2 Kayla Centofanti Onyx-suburban SA
 3 Elise Meints Ann Arbor FSC 
4 Nicolas Lorts Elite SA
 5 Sophia Beath Elite SA 

Basic Adult 4 FS 
1 Terra McIntosh West Shore Blades 

Basic Adult 6 FS
 1 Hanayo Shelton Ann Arbor FSC

 Basic Adult Bronze FS 
1 Kimberly Keller Elite SA 

Basic Adult PreBrz FS 
1 Amy Fry Bowling Green SC
 2 Kristin Seefeldt Ann Arbor FSC 

Beginner Compulsory Moves (Std) 
1 Kayden Campbell Bowling Green SC 
2 Jessica Burns Ann Arbor FSC 
3 Mariana Correa-Gallego Bowling Green SC 
4 Annika Anderson Meyer Ann Arbor FSC
 5 Tessa McGlashan Farmington Hills FSC 
6 Sophia Summerford Farmington Hills FSC

 Beginner FS (Std Intro) Grp A 
1 Madelyn Li Farmington Hills FSC
 2 Jessica Burns Ann Arbor FSC
 3 Kayden Campbell Bowling Green SC 
4 Ainsley Walters Livonia
 5 Kaelyn Meyers Garden City FSC 
6 Lydia Skakun Farmington Hills FSC 

Beginner FS (Std Intro) Grp B 
1 Leah Lustig Dearborn FSC 
2 Madelyn Reiss Southgate FSC 
3 Mikaila Holleman Elite SA 
4 Mackenzie Chantrenne Greater Kalamazoo SA
 5 Sophia Summerford Farmington Hills FSC 

Beginner FS (Std Intro) Grp C
 1 Mariana Correa-Gallego Bowling Green SC 
2 Alyssa Mckay Ann Arbor FSC 
3 Allyson Brown South Metro Shores FSC 

Beginner FS (Std Intro) Grp D
 1 Annabelle Wright SC of Southeastern Mi 
2 Tessa McGlashan Farmington Hills FSC
 3 Caroline Sexton Livonia
 4 Margaret Letcher Greater Kalamazoo SA 

Beginner Jumps
 1 Tessa McGlashan Farmington Hills FSC
 2 Josephine Oonk Ann Arbor FSC
 3 Sophia Summerford Farmington Hills FSC 

Beginner Spins 
1 Jessica Burns Ann Arbor FSC 
2 Josephine Oonk Ann Arbor FSC 

FS 1-6 / Beg / HighBeg Artistic 
1 Cami Mcclain Wyandotte FSC 
2 Kylie Mcclain Wyandotte FSC 
3 Madelyn Reiss Southgate FSC 
4 Allyson Brown South Metro Shores FSC
 5 Abbygail Rodriguez West Shore Blades FSC 
6 Alexis Johnson Garden City FSC 

High Beginner Compulsory Moves (Std) Grp A 
1 Victoria Wilkinson Ann Arbor FSC 
2 Elizabeth Min Ann Arbor FSC 
3 Rebecca Smith Southgate FSC 
4 Katarina Munson Ann Arbor FSC
 5 Abigail Moberg Ann Arbor FSC 

High Beginner Compulsory Moves (Std) Grp B
 1 Lucille Nomaguchi-long Bowling Green SC
 2 Isabella Bodea FSC of Birmingham MI 
3 Madeline Morrison Fort Wayne Isc Inc 
4 Vanessa Rugiero Farmington Hills FSC 

High Beginner Compulsory Moves (Std) Grp C 
1 Abigail Leese West Shore Blades FSC 
2 Katie Mcgivern Bowling Green SC
 3 Ellie Megel SC of Novi
 4 Abbygail Rodriguez West Shore Blades FSC 
5 Alexander Meints Ann Arbor FSC 

High Beginner FS (Std Intro) Grp A 
1-TIE Marcella Bredeweg Ann Arbor FSC
 1-TIE Elizabeth Min Ann Arbor FSC 
3 Yitong Li Arctic FSC 

High Beginner FS (Std Intro) Grp B
 1 Cara Wong Ann Arbor FSC
 2 Elena Franzese Arctic FSC 
3 Ella Zhang Farmington Hills FSC
 4 Victoria Lee Ann Arbor FSC 

High Beginner FS (Std Intro) Grp C 
1 Isabella Bodea FSC of Birmingham MI
 2 Yahli Pedersen Ann Arbor FSC 
3 Melinda Carlisle Plymouth FSC
 4 Lucille Nomaguchi-long Bowling Green SC 
5 Aleina Telang Arctic FSC 

High Beginner FS (Std Intro) Grp D 
Annika Anderson Meyer Ann Arbor FSC 
2 Alyssa Mcfall Taylor Sportsplex 
3 Vanessa Rugiero Farmington Hills FSC 
4 Madison Markell Elite SA

 High Beginner FS (Std Intro) Grp E 
1 Elizabeth Foote Farmington Hills FSC
 2 Madeline Morrison Fort Wayne Isc Inc 
3 Abbygail Rodriguez West Shore Blades FSC 

High Beginner FS (Std Intro) Grp F 
1 Katie Mcgivern Bowling Green SC
 2 Ellie Megel SC of Novi 
3 Abigail Leese West Shore Blades FSC 
4 Alexander Meints Ann Arbor FSC

 High Beginner Jumps 
1 Annika Anderson Meyer Ann Arbor FSC 
2 Vanessa Rugiero Farmington Hills FSC High 

Beginner Spins Grp A 
Victoria Wilkinson Ann Arbor FSC 
2 Elizabeth Min Ann Arbor FSC 
3 Abigail Moberg Ann Arbor FSC 

High Beginner Spins Grp B
 1 Isabella Bodea FSC of Birmingham MI 
2 Katarina Munson Ann Arbor FSC 
3 Annika Anderson Meyer Ann Arbor FSC
 4 Alexander Meints Ann Arbor FSC 

NoTest / PrePrelim Artistic 
1 Charlotte Williams Chelsea FSC
 2 Natalie Slowik South Metro Shores FSC
 3 Phoebe Ledbetter Arctic Coliseum 

NoTest Compulsory Moves (Std)
 1 Rilynn Cox Ann Arbor FSC 

NoTest Spins 
1 Charlotte Lawrence Ann Arbor FSC 
2 Rilynn Cox Ann Arbor FSC

 NoTest Well-Balanced FS (Std Intro) 
1 Kylie Callison Dearborn FSC 
2 Skye Dennison Elite SA
 3 Elena Tanin Farmington Hills FSC 
4 Ria Lowenschuss Ann Arbor FSC 

NoTest Well-Balanced FS (Std Intro) Grp B 
1 Claire Moran Ann Arbor FSC 
2 Keira Callison Dearborn FSC 
3 Rilynn Cox Ann Arbor FSC 

Pre Free Skate Program Grp A 
1 Alison Harp Wyandotte FSC 
2 Sylvia Stoermer Ann Arbor FSC
 3 Emma Usher Taylor Sportsplex 
4 Gianna Depalma Taylor Sportsplex 
5 Mieshah Veldt Greater Kalamazoo SA 

Pre Free Skate Program Grp B 
1 Josephine Oonk Ann Arbor FSC 
2 Cami Mcclain Wyandotte FSC 
3 Aurora Janevic Ann Arbor FSC 
4 Emma Myers Wyandotte FSC 
5 Isabella Danic Elite SA 

Pre Free Skate Program Grp C 
1 Lauren Gerbitz Sylvania North Stars LT
 2 Reese Wondero Elite SA 
3 Ethan Walden West Shore Blades 
4 Roberta Gatti Ann Arbor FSC 
5 Emma Lorts Elite SA 

Pre-Free Skate Compulsory Grp A 
1 Emma Myers Wyandotte FSC 
2 Josephine Oonk Ann Arbor FSC 
3 Alison Harp Wyandotte FSC
 4 Isabella Danic Elite SA 

Pre-Free Skate Compulsory Grp B
 1 Lauren Gerbitz Sylvania North Stars LT
 2 Ethan Walden West Shore Blades 
3 Aurora Janevic Ann Arbor FSC 
4 Emma Lorts Elite SA
 5 Roberta Gatti Ann Arbor FSC

 Preliminary Test Track (Std) Grp A 
1 Ava Nienus Farmington Hills FSC
 2 Catherine Hu Farmington Hills FSC
 3 Violet Weizer Ann Arbor FSC 
4 Bridget Godbout Southgate FSC 
5 Maggie Baldwin Chelsea FSC 

Preliminary Test Track (Std) Grp B 
1 Natalie Slowik South Metro Shores FSC
 2 Yutian - jenny Yin Novi Ice Center 
3 Kristen Kennard Ann Arbor FSC 
4 Katie Mckitrick Greater Kalamazoo SA 
5 Grace Landon Arctic FSC 

Preliminary Well-Balanced FS (Std) 
1 Hetty Shi Farmington Hills FSC 
2 Lily Spiess Ann Arbor FSC 

PrePreliminary Test Track (Std) Grp A
 1 Addyson Adams Bowling Green SC
 2 Victoria Wilkinson Ann Arbor FSC
 3 Annika Nelson Greater Kalamazoo SA
 4 Rebecca Smith Southgate FSC
 5 Bianca Origlia Arctic FSC 
6 Elsa Oonk Ann Arbor FSC 

PrePreliminary Test Track (Std) Grp B 
1 Leta Carlisle Plymouth FSC 
2 Kacey Bernhard Dearborn FSC 
3 Kailey Flynn Dearborn FSC
 4 Kiley McCann Bowling Green SC 

PrePreliminary Well-Balanced FS (Std) 
1 Mikhaila Nienus Farmington Hills FSC
 2 Samantha Brzozka Detroit SC
 3 Charlotte Batra Ann Arbor FSC 

PrePreliminary Compulsory Moves (Std)
 1 Samantha Brzozka Detroit SC
 2 Addyson Adams Bowling Green SC 
3 Kristen Kennard Ann Arbor FSC
 4 Kiley McCann Bowling Green SC 
5 Elsa Oonk Ann Arbor FSC 

PrePreliminary Jumps 
1 Elsa Oonk Ann Arbor FSC 

PrePreliminary Spins 
1 Kristen Kennard Ann Arbor FSC 
2 Elsa Oonk Ann Arbor FSC

 Snowplow Sam Elements 
1-TIE Margarita Filonova Ann Arbor 
FSC 1-TIE Mariel Gupta Ann Arbor FSC 
1-TIE Karen Zhang Ann Arbor FSC 

Snowplow Sam Program 
1 Mariel Gupta Ann Arbor FSC 
2 Karen Zhang Ann Arbor FSC


   Skills & Showcase

First appearing at AAFSC in 2003, our annual Skills and Showcase Competition is growing each year, and promises a great experience for all who enter. This competition caters to early skaters from Snowplow Sam and Basic Skills classes up through USFSA Preliminary level competitors.

The purpose of this competition is to promote a fun, introductory competitive experience for the beginning skater.

Ann Arbor Skills & Showcase is part of the Michigan Basic Skills Series Competition

Skills & Showcase 2017

When: June 10, 2017

The announcement and entry forms are attached.


Online registration is available at sk8stuff.com.

Entry deadline: May 26, 2017

Contact:

Questions regarding this competition should be directed to the Ann Arbor FSC office, aafsc.officemanager@gmail.com (734-213-6768) or Mary Johanson, coachmaryjohanson@gmail.com (734-660-4442). E-mail communications are preferred.